Call: 65 529 50 26 | Email: leszno@simp.pl

ZAMEK SIMP W RYDZYNIE

 (RYDZYNA powiat leszczyński) to urocze miasteczko, ozdoba Wysoczyzny Leszczyńskiej położona 10 kilometrów na południe od Leszna, w pół drogi pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. 
Dziś nie wiadomo co zainspirowało rodzinę Czernińskich przed sześcioma wiekami do założenia miasta Rydzyna. Przyczynili się do powstania jednego z piękniejszych miasteczek Polski. XVIII wieczne, dobrze utrzymane, kolorowe kamieniczki i ratusz nadają temu miastu szczególnego uroku i charakteru. W centralnym miejscu, na rynku stoi pomnik przedstawiający Swiętą Trójcę-jest to wotum po epidemii dżumy, która dręczyła miasto w 1709 r.

Prawdziwą perełką baroku i zabytkiem godnym zwiedzenia jest zamek w Rydzyniet, była rodowa rezydencja Króla Stanisława Leszczyńskiego. Zamek istniał już w XV w. W czasach późniejszych został rozbudowany przez rodzinę Leszczyńskich i do dziś zachował swą świetność. Zamek, jak na budowlę ówczesnych czasów przystało otacza fosa. Tuż za fosą znajduje się piękny park ze stawem. Wnętrze zamku zaskakuje świetnie utrzymanym wystrojem. Sale ze wspaniałymi kolumnadami i malowidłami przypominają o dawnej świetności tego miejsca. Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja, część zamku przeznaczona jest na ekspozycje muzealne gdzie można zapoznać się z jego ciekawą historią.

Historia Perwotny zamek zbudowano na początku XV wieku dla Jana z Czerniny.Od końca XVII wieku do 1738 roku własność Leszczyńskich, a od 1738 do 1909 roku Sułkowskich. W latach 1682-1695 wzniesiono barokowy zamek według projektu Szymona Bellottiego dla Leszczyńskich. W 1700 roku zamek został przebudowany pod kierunkiem Pompeo Ferrariego. Sułkowscy zlecili kolejne przebudowy w latach 1742-45 pod kierunkiem K.M.Frantza i w latach 1766-96 pod kierunkiem I.Graffa. W latach 1928-39 mieściło się tutaj elitarne gimnazjum. W styczniu 1945 roku zamek został spalony w akcie dewastacji przez Rosjan. Odbudowany w latach 1950-1982 przez Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich. Odrestaurowany również przez SIMP w latach 1970 – 1990.

 Obszerna rezydencja magnacka, obejmująca całe miasto. Jest to jeden z nielicznych zachowanych barokowych układów urbanistycznych. Zespół składa się z rynku, ratusza, dwóch barokowych kościołów, zamku z zabudowaniami, parku. Zamek wzniesiony jest na wyspie, otoczony fosą. Jest to budowla czterokondygnacyjna, waniesiona na planie czworoboku. Pośrodku znajduje się kwadratowy dziedziniec. W narożnikach zamku znajdują się czworoboczne wieże. Wejście do zamku prowadzi przez most z kamienną bramą z 1750 roku. Wnętrze zamku zostało zrekonstruowane, znajduje się tam monumentalna Sala Balowa z 22 kolumnami, oraz cztery inne pomieszczenia które można zwiedzać. Naprzeciwko zamku znajdują się budowle klasycystyczno barokowe: dwie oficyny, pawilon, ujeżdżalnię, stajnię, wozownię. Zostały one zbudowane w latach 1750-62 według projektu K.M.Frantza, a przebudowane przez I.Graffa w latach 1783-86.